wtorek, 10 lipca 2012

New 7 Wonders

 Jedno z 7 cudów świata
To posąg Jezusa: około 38 metrów wysokości na szczycie góry Corcovado z widokiem na Rio de Janeiro. Zaprojektowany przez brazylijczyka: Heitor da Silva Costa i wykonany przez francuskiego rzeźbiarza Paul Landowski. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków na świecie. Budowa poosągu trwał pięć lat i otwarty został w dniu 12 października 1931. Stał się symbolem miasta i ciepła brazylijskich ludzi, którzy witają gości z otwartymi ramionami.Christ the Redeemer
Góra Stołowa dominuje nad Przylądkiem Dobrej Nadziei. Wznosi się na wysokość 1086 m n.p.m. i jest widzialna z morza z odległości 200 km. Spłaszczona górna część uformowana została setki milionów lat temu przez lodowiec. Większość kamieni na płaskim szczycie góry to wapienie, a nie granity jak pozostała część góry, jest to dowód, że zostały one pozostawione tutaj przez przesuwające się powoli ogromne masy lodu.
Góra Stołowa wchodzi w skład powstałego niedawno z połączenia kilku innych rezerwatów Parku Narodowego Przylądka. Jest to raj dla miłośników roślinności. Znajduje się tutaj ponad 2500 gatunków roślin tworzących naturalny fynbos (z języka Afrikans fyn znaczy drobny, bos czyli busz) ze srebrnikami i lasem zastrzalinów na zboczach góry. Z okazów zwierząt, można tutaj spotkać oswojone widokiem ludzi góralki. Przypominają one wyglądem królika, ale są blisko spokrewnione ze słoniem. Spotyka się tutaj też wiele pawianów czakma, z większych ssaków zobaczyć można elandy, grysboki przylądkowe i mangusty. Znajduje się tam też niewielka ilość tarów, czyli himalajskich antylop sprowadzonych z Azji w XIX wieku.
Po obu stronach góry wznoszą się wyniosłe Lion’s Head (Głowa Lwa) i Devil’s Peak (Diabli Szczyt). U podnóża góry rozciągają się sztucznie stworzone 560-hektarowe Kirstenbosch National Botanical Gardens. Wychodzi stąd jeden z łatwiejszych szlaków pieszych prowadzących na wierzchołek góry. Aby go pokonać potrzebne są 3 godziny. Wszystkich szlaków jest podobno aż 500. Na szczycie często panuje mgła i wieją zimne wiatry, dlatego wskazane jest zabranie ze sobą ciepłej odzieży. Widoczność sięga tutaj do 160 km i dzięki temu można podziwiać wspaniały widok na cały Kapsztad i Zatokę Stołową z dobrze widoczną w oddali Robben Island.
Jeju to następny cud natury - wyspa wulkaniczna, położona w odległości 130 km od południowych wybrzeży Korei. Największa wyspa i najmniejsza prowincja w Korei, o powierzchni 1846 km kwadratowych. Centralnym elementem Jeju jest Hallasan, najwyższy szczyt w górach Korei Południowej i uśpiony wulkan.Wokół głównego wulkanu znajduje się 360 mniejszych wulkanów-satelitek. Wyspa pochodzenia wulkanicznego położona jest w Cieśninie Koreańskiej i to na niej znajduje się najwyższy szczyt kraju - wulkan Halla-san (1950 m n.p.m.) Najbardziej popularnym sposobem dostania się na górę jest kolejka linowa wybudowana w 1929 roku. Podróż trwa pomiędzy pięć a siedem minut. Każda kolejka może zabrać 22 pasażerów i żeby umożliwić im lepszy kąt widzenia, podłoga kolejki powoli obraca się wokół własnej osi.Pierwszy milion pasażerów został przewieziony w 1957 roku.
Chimney Rock

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz