niedziela, 24 czerwca 2012

Hawaii - Hawaje

HAWAII - HAWAJE
Hawaje zwane Stanem Tęczowym są 50-tym stanem USA - przy wjeździe wymagana jest wiza amerykańska !
To jeden z najpiękniejszych i najbardziej izolowanych archipelagów Oceanu Spokojnego. Położony około 4 tysiące kilometrów od wybrzeży Kalifornii, ponad 6 tysięcy kilometrów od Tokyo i prawie 13,5 tysiąca kilometrów od Warszawy. 136 wysp, wysepek i atoli o łącznej powierzchni 16 759 km kw., rozciąga się na długości 2400km, poniżej Zwrotnika Raka. Siedem wysp : Oahu, Hawaii, Maui, Kauai, Molokai, Lanai i Niihau zamieszkuje prawie 1,3 mln ludzi.Wakacje w Waikiki - Honolulu
Przez cały rok klimat na Hawajach jest równie przyjemny. Określany mianem „najzdrowszego” na świecie, charakteryzuje się optymalną wilgotnością (co dzień padają krótkotrwałe deszcze), rześką bryzą oceaniczną i temperaturami 25°C-28°C ( różnica pomiędzy najzimniejszym i najcieplejszym miesiącem w roku to zaledwie 3°C ! )

czwartek, 14 czerwca 2012

Półwysep helski


Hel
Półwysep Helski to długie i wąskie pasmo lądu, ciągnące się przez 35 km na wschód od Władysławowa. Jego szerokość waha się od 100 m do 3 km. Jeszcze 200-300 lat temu Hel był łańcuchem wysepek, utworzonych przez prądy morskie, które nanosiły tam piach.Dziś oddziela on Zatokę Pucką i Zatokę Gdańską od otwartego morza.Okolice Zatoki Gdańskiej i Hel należą do najpopularniejszych regionów wakacyjnych w Polsce. Urlopowicze przyjeżdżają tu tłumnie, by skorzystać ze wspaniałych plaż i bliskości wody. Liczne bary, dyskoteki, smażalnie ryb i sklepy z pamiątkami stanowią dodatkową atrakcję. Poza sezonem, miejscowości wypoczynkowe nieco pustoszeją, stając się idealnym miejscem na organizowanie konferencji i spotkań biznesowych.Mierzeja helska ma długość 34 kilometrów i powierzchnię 32,2 kilometrów kwadratowych. Jej szerokość u samej podstawy wynosi 300 metrów, ale w najwęższym miejscu jest szeroka zaledwie na około 150 metrów. Szerokość cypla, który znajduje się na jej końcu wynosi około 3 kilometry.Mierzeja helska jest najmłodszą częścią polskiego wybrzeża. Przed jej powstaniem na tym obszarze występował jedynie ciąg małych wysepek, które następnie zaczęły się z sobą powoli łączyć, aż utworzyły piaszczystą barierę, która oddziela obecnie Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego.Cała Mierzeja helska jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Utworzony już w 1978 roku Nadmorski Park Krajobrazowy jest jednym z pierwszych i najpiękniejszych polskich parków krajobrazowych.
Polska,to piękna kraina od Morza Bałtyckiego,po Tatry
Welcome to Poland